Víťazom Medzinárodného maratónu mieru Edwin Kipchom

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Maratón, Zdroj: www.ta3.sk, Vydáno dne: 02. 10. 2006

Medaila MMMO piaty úspech kenských farieb na tradičnom Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach sa v jeho 83. ročníku postaral Edwin Kipchom. Ešte pred 20. kilometrom unikol dvadsaťdvaročný vytrvalec všetkým súperom, ale napriek veľkému úsiliu nedokázal prekonať doterajší traťový rekord. Polmaratón vyhral Slovák Miroslav Vanko (Obal Servis Košice).

Dvanásť vytrvalcov, z toho osmička Keňanov sa čoskoro po štarte odtrhlo od 1435-členného poľa a bolo jasné, že medzi nimi treba hľadať víťaza. Vpredu udávali tempo tzv. vodiči Keňan David Kiptun a Rus Dmitrij Burmakin. Medzičasy dávali nádej na dobrý výsledný čas, dokonca aj rekord podujatia.
Pred 20. kilometrom nasadil k sólu najmladší z Keňanov Edwin Kipchom a sólový beh pretavil do víťazstva v čase 2:12:54 h. S takmer dvojminútovou stratou skončil na druhom mieste Bielorus Vladimir Ciamčik, ktorý si dobre rozložil sily k záverečnému útoku a predstihol vlaňajšieho víťaza Keňana Davida Maiya.
Košický maratón bol súčasne aj slovenským šampionátom. V ňom si titul vybojoval Marcel Matanin, ktorý celkovo skončil na 13. mieste (2:26:38).
"Som spokojný. Bol to len môj druhý maratón v kariére, na prvom v Solúni som skončil tretí. Pred príchodom do Košíc som si dal dva ciele, jedným z nich bolo prekonanie osobného rekordu, čo sa mi podarilo. Traťový rekord však odolal.
K sólovému úniku som sa odhodlal po tom, keď som zistil, že tempo vedúcej skupiny je dosť pomalé a ja som sa cítil na lepší čas. Trať mi vyhovovala, bolo tu veľa divákov. Odmenu za víťazstvo investujem do svojej rodiny. Mojim cieľom je neustále sa zlepšovať, približovať sa k svetovej špičke, teda k časom okolo 2:09:00 h," povedal víťaz 83. ročníka MMM Edwin Kipchom.

Kompletnú výsledkovú listinu nájdete v rubrike Výsledky závodov.