Deena Kastor mieri do New Yorku zvíťaziť

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Maratón, Zdroj: www.iaaf.org, Vydáno dne: 02. 11. 2006

Deena Kastor    V nedeľu 5. novembra sa na štart maratónu v New Yorku postaví 37000 bežcov. Favoritkou ženskej kategórie je bronzová z aténskej Olympiády Američanka Deena Kastor. Deena sa pokúsi byť prvou Američankou po 29 rokoch, ktorá vyhrá tento najväčší maratón na svete v ženskej kategórii. V mužskej kategórii Američan nevyhral od roku 1982 a s najväčšou pravdepodobnosťou to tak ostane aj po tomto ročníku.

„Na každom maratóne, na ktorom som štartovala som mala cieľ. Potrebujem cieľ, aby som sa donútila tvrdo trénovať,“ vraví Deena Kastor. Keď v roku 2001 bežala v New Yorku svoj prvý maratón, jej cieľom bolo zistiť, čo to je bežať maratón a zabehnúť ho čo najlepšie. Skončila siedma s časom 2:26:58, čo bol vtedajší americký najlepší ženský výkon roka.
    O dva roky neskôr sa už z nej stala jedna z najlepších maratónskych bežkýň na svete, keď na londýnskom maratóne skončila druhá s časom 2:21:16, čo bol zároveň nový americký rekord. Odvtedy si vždy dávala za cieľ dosiahnuť určitý čas, alebo maratón vyhrať.
    Minulý rok jej cieľom na maratóne v Chicagu bolo bežať pod 2:20, ale nakoniec skončila s časom 2:21:25, ale maratón vyhrala. Tento cieľ sa jej podarilo dosiahnuť v apríli, keď dobehla za 2:19:36. V oboch týchto závodoch bol jej hlavným cieľom čas.
    Ale v nedeľu v New Yorku je jej hlavným cieľom víťazstvo, na čase nezáleží.
    Od londýnskeho maratónu trénovala okolo 210 km týždenne a väčšinu z toho vo výškach nad 2000 m nad morom. Počas jej tréningov v horách si vizualizovala najťažšie časti new yorkského maratónu.
    Štartovné pole ženskej kategórie je nabité hviezdami, Keňanky Susan Kepkemei (O.R. 2:21:46), Rita Jeptoo (O.R. 2:23:28), Lornath Kiplagat (O.R. 2:22:22) a už legendárna Catherine Ndereba (O.R. 2:18:47). Na štarte bude aj minuloročná víťazka Litovčanka Jelena Prokopcuka (O.R. 2:22:56). Deena vraví, „Jedna druhú rešpektujeme a všetky sme priateľky – ale nie na dve a pol hodiny v nedeľu.“
    Očakáva sa, že závod bude skôr taktický ako rýchly. Závodníčky pobežia spolu prvú polovicu maratónu a rozhodovať sa bude až v posledných desiatich kilometroch.
    „Nebudem kontrolovať svoje medzičasy každú míľu,“ vraví Deena, „skôr budem pozorovať súperky. Malá zmena techniky behu môže byť znakom únavy.“
    Tento týždeň už radikálne skrátila svoje tréningy a šetrí si energiu na new yorkský maratón. V nedeľu isto uvidíme napínavý závod.