Badwater 135

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Extrémne podujatia, Zdroj: www.badwater.com, Vydáno dne: 13. 05. 2007

Badwater    Len na chvíľu si predstavte, aké ťažké je bežať 1 míľu. A teraz si predstavte k tomu, že je vonku 50 °C. A ešte si k tomu predstavte, že bežíte do kopca. A na dôvažok si predstavte, že to robíte 135 krát za sebou, bez spánku.

    Teraz už máte trocha predstavu ako to vyzerá a pozrime sa na to či existujú šialenci, čo sú ochotní toto podstúpiť. Každý rok a tento rok už to bude po 30 krát sa okolo 90 bežcov postaví na štart v Badwater, Death Valley (Mŕtve Údolí) aby prekonali 135 míľ (217 km) v teplotách siahajúcich až k 55 stupňom a dostali sa až do „Mt. Whitney Portals“. Pre zaujímavosť Badwater sa nachádza 85 metrov pod úrovňou mora – je to najnižšie položený bod na západnej pologuli a Mt. Whitney má nadmorskú výšku 2533 metrov. Počas závodu bežci vystúpajú celkovo 3962 metrov a klesnú o 1433 metrov.
    Závod sa koná v júli, tento rok je to 23-25 júla, keď teploty presahujú hranicu 50 stupňov a aj preto je tento závod pokladaný za jeden z najťažších na svete – hovorí jeho riaditeľ Chris Kostman.
    Scott Jurek, ktorý vyhral závod v rokoch 2005 a 2006 sa pokúša popísať, aký je to pocit bežať takýchto horúčavách. „Myslím že by sa to mohlo prirovnať k behaniu v saune a na dôvažok je na vás namierený sušič na vlasy“ hovorí Jurek.
    Jediným pravidlom je, že existuje limit 60 hodín, zvyčajne menej ako 75% účastníkov sa ho podarí dosiahnuť. Sú len dve kategórie a to mužská a ženská.