Nepálsky bežec zvíťazil na Everest maratóne

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Extrémne podujatia, Zdroj: www.mathaba.net, Vydáno dne: 31. 05. 2007

Everest Marathon    Nepálec Deepak Raj Rai bol prvý účastník, ktorý sa dostal do Namche (3446m), 200 km severne od Káthmandu, a tak zvíťazil v Tenzing Hillary Everest Marathon 2007, v najvyššom maratóne na svete, začínajúcom v základnom tábore pod Mt. Everestom vo výške 5356m. Obhajujúci šampión Deepak dobehol za 3:59:24. Na druhom mieste s časom 4:05:39 skončil Dag Nima Sherpa a tretí Milan Rai z časom 4:07:04.

    Tento rok sa maratónu zúčastnilo viac ako 130 bežcov, väčšinou bežci z Nepálu, ale aj 53 zahraničných účastníkov z trinástich krajín. Z nich bolo 26 z Holandska, 6 z USA, 5 z Veľkej Británie, po troch z Japonska a Nemecka, po dvaja zo Švajčiarska, Írska a Francúzska a po jednom z Austrálie, Rakúska, Fínska, Českej republiky a Thajska.
    Ceny víťazom predávali veľvyslanci Nemecka a Pakistanu. Podľa organizátorov je Tenzing Hillary Everest Marathon poctou týmto dvom veľkým dušiam, ktoré ako prvé stáli na vrchole najvyššej hory sveta.
    Maratón bol inšpirovaný veľkým úspechom Everest maratónu, ktorý prebehol v roku 2003 na počesť zlatého jubilea výstupu Late Tenzing Norgay Sherpu a Sira Edmunda Hilleryho. Od toho roku sa maratón koná 29. mája a beží sa po rovnakej trati, po ktorej sa títo dvaja slávni horolezci dostali do základného tábora.
    Tento rok sa po prvý krát na štart postavilo aj 10 žien.
„Prostredníctvom tohto maratónu by sme chceli rozšíriť do celého sveta myšlienku, že Nepál je najlepšie miesto na športy dobrodružného charakteru,“ povedal jeden z organizátorov tohto podujatia.

Výsledkovú listinu nájdete na EverestMarathon.com