Najchladnejší maratón na svete

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Extrémne podujatia, Zdroj: Wienerzeitung.st, Vydáno dne: 27. 12. 2007

Antartic Ice Marathon    Tretí ročník 100km ultrabehu „Antartic Ice Marathon“ sa konal 20. decembra a štart bol v Patriot Hills, v asi 1000m nadmorskej výške, len niekoľko sto kilometrov od Južného pólu.
    Tento rok tu vládli naozaj arktické podmienky. Preteky sprevádzala víchrica a teploty pod -20°C. Z devätnásť mužov bol schopný dokončiť len jeden, Christian Schiester.

    Tento 37 ročný Rakušan začal z behom v roku 1989. Vážil vtedy 100kg a fajčieval 40-60 cigariet denne. Rozhodol sa, že musí schudnúť a dostať sa do formy. Takto začala jeho ultrabežecká kariéra.

Otázka: Aké ďalšie preteky ste doteraz bežali?

    V roku 2003 som bežal Marathon des Sables v Maroku. Toto bol 243km beh za šesť dní. Zúčastnilo sa ho 700 bežcov a ja som skončil dvanásty.
V roku 2004 som vyhral 162km dlhý Himalaya Stage Race, ktorý sa bežal v Indii a Nepále.
V roku 2006 som skončil tretí v Brazílii na Jungle Marathon.

Otázka: Prečo beháte takéto preteky? Je to pre peniaze alebo slávu?

    V prvom rade je to pre slávu a pre dobrodružstvo. Vždy hľadám miesta na svete, kde môžem bojovať proti prírode. Chcem taktiež vedieť, aký silný sú moji súperi. Aký sú dobrý keď silno prší? Budú pokračovať?

Otázka: Boli ste niekedy zranený?

    Áno, je to súčasťou takýchto dobrodružstiev, pretože viete, že ak bežíte v džungli alebo na Južnom póle nie je na okolí nik, kto by vám pomohol.
    Ak bežíte maratón v Paríži alebo vo Viedni a cítite, že už ďalej nemôžete, jednoducho sadnete na metro a idete do hotela. Ale tam v divočine ste odkázaní sami na seba.

Otázka: Zarobíte si takto dosť peňazí, aby ste z nich mohli vyžiť?

    Peniaze neprichádzajú z pretekov, ale z mojej práce. Trénujem atlétov, ktorí sa chcú venovať profesionálnemu športu.