Constantina Tomescu-Dita Olympijskou víťazkou v maratóne

Autor: Prānjal <pranjal(at)ultrabeh.sk>, Téma: Maratón, Vydáno dne: 17. 08. 2008

Constantina Tomescu-Dita   Rumunka Constantina Tomescu-Dita zvíťazila v Pekingu na maratónskej trati a stala sa tak Olympijskou víťazkou. Táto už 38 ročná bežkyňa dobehla v tohtoročnom najlepšom svetovom čase 2:26:44.

Rumunka bežala viac ako polovicu trate v čele osamotená. O striebro medzi sebou zviedli súboj Keňanka Catherine Nbereba a Číňanka Chunxiu Zhou. Nakoniec v záverečnom šprinte zvíťazila Keňanka v čase 2:27:06. Číňanka za ňou zaostala o 1 sekundu.
    Svetová rekordérka Paula Radcliffe si nesplnila svoj sen. Nepodarilo sa jej v Pekingu zvíťaziť. Únavová zlomenina, ktorú si pred Pekingom privodila sa opäť ozvala. Ako neskôr v cieli povedala, mala pocit, že bežala len na jednej nohe. Závod však nevzdala a za obrovských ovácií krívajúca dobehla až do cieľa. Nakoniec skončila na 23. mieste časom 2:32:38.
   Slovenská reprezentantka Zuzana Tomasová dokončila maratón len silou vôle. Na 39-tom kilometri dostala kŕče, ale nevzdala a dobojovala až do konca. Skončila na 67. mieste za 2:49:39.
   Bronzová medailistka z Atén Američanka Deena Kastor bola jedna z mnohých bežkýň, ktorá maratón nedokončila. Vzdala na 5 km, keď si zlomila kostičku v chodidle.