Hlavné menu

Novinky na Ultrablogu
Chyba: nepodatrilo se nacist zdroj...
Rubriky

Najčítanejšie články

Neexistuji vhodna data!

Posledné komenáre
  • Dobry den, dekuji za super clanek. Chtela jsem vam ho ohodnotit tou nejlepsi znamkou a v domneni, . . . (Lung-gom-pa. Tibetskí bežci.)
  • Denne sleduje Tvoje výkony.Držíme Ti všetci palce. (3100 Mile Race 2014)
  • KEep it up pranjal. There have been complaints that you have been drinking too much coffee! Grahak (3100 Mile Race 2014)
  • Podľa mňa, je to vec osobnej voľby. Všetky tieto ultraľahke topánky majú výhodu, že neupra . . . (Topánky na behanie)
  • A vivobarefoot topank? v poslednom čase su tie topanky vel'mi popularne... aky je vaš nazor? (Topánky na behanie)
  • Návštevy

    Topánky na behanie II – Vložky

    Vydané dňa 03. 06. 2008 (21790 prečítaní)
        Posledne sme teda skončili s vybratými topánkami a s tým, že ešte aj tak nemusí byť vyhraté. Aj keď máme topánky ktoré nám sedia a vyhovujú, stále ešte ťažko očakávať, že tie topánky budú našej nohe a defektom v biomechanike s ktorými sme sa narodili a ktoré sme si počas života vyvinuli na 100% vyhovovať, to by chudáci výrobcovia topánok museli vyrábať pre každého z nás topánky na mieru.

        Tým zas nechcem strašiť, mnohým sa ich trápenie nájdením správnych topánok končí, ale mnohým ku ktorým sa radím aj ja, nie.
        Mne radosť z dobrých topánok vydržala asi len pár mesiacov a s narastajúcim objemom kilometrov v tréningu sa znovu prihlásili boliestky, niektoré z minula a niektoré nové. S tým, že topánky ktoré používam sú pre mňa dobré, som si bol takmer istý a držím sa tohto modelu s malými odbočkami na pokusy do dnes, takže tu bolo treba zmeniť pohľad na problém a začať hľadať riešenia inde.
        Časť problémov sa mi podarilo vyriešiť strečingom, ktorý bol logicky prvou voľbou a myslím že správnou, mnoho problémov a zranení je spôsobené práve tým že sme potvrdnutí, nevenujeme dostatočnú pozornosť príprave tela na beh pred samotným behaním po behu a zase strečingu. Na túto tému však bolo a je popísaného už mnoho, tak sa na túto tému moc rozpisovať nebudem.
        Aj napriek blahodárnemu účinku strečingu a uvoľňovacích cvikov, niektoré problémy, poukazujúce na fakt že sa niečo deje zle zostali a stále to vyzeralo že sú spôsobované práve zlou biomechanikou, tzn. pri behaní sa hýbem tak, že príliš, alebo nesprávne namáham istú časť tela, kde sa potom tá chyba prejaví. No a kde inde by teda mal ten problém vznikať ako v mieste kde sa naše telo stretá s povrchom po ktorom bežíme, teda v nesprávnom pohybe našich nôh pri a počas dotyku so zemou. Časť problému sa evidentne vyriešila dobrými topánkami, ale časť do pomyselných 100% ešte treba doladiť.
    Pri hľadaní som narazil na viacero spôsobov, ale skutočne ma oslovili dve veci.

    1.    Egoscue metóda cieleného posilňovania svalových partií, ktorých oslabením a ochabnutím sú spôsobované alebo podporené či už vrodené alebo za života vytvorené disbalancie nášho tela, ktoré následne pri pohybe vytvárajú biomechanické poruchy a tým práve problémy a bolesti a zranenia ktoré zažívame.
        Stretol som sa s týmto pri svojich cestách v Kalifornii, kúpil som si od tohto doktora knihu, ktorá ma oslovila a tak som si nechal si spraviť online test (pozostával z dotazníku o športovej histórii, histórii problémov, ktoré ma trápili a zaslania fotiek zo štyroch strán, podľa ktorých mohol tento doktor vyhodnotiť, ako mám čo pokrivené a pokrútené) a následne som dostal súbor cca 10 cvikov s návodom ako, ako dlho a ako často ich robiť, ktoré boli zamerané na uvoľnenie, posilnenie rozťahanie práve tých partií, ktoré som mal zanedbané a ktoré spôsobujú, že má niekto trebárs pokrútenú chrbticu, alebo sa hrbí alebo má skrútenú panvu, to sa potom krásne odráža v tom ako beháme a v tom ako moc trpíme :-)
        Tento systém bol výborný a ja som s ním dodnes nadmieru spokojný, alebo bol by som keby som tie cviky robil stále a poctivo. Na stránke http://www.egoscue.com/painfree/painfree.php sa o tom dočítate viac a tiež odporúčajú každé tri mesiace poslať nové fotky aby bolo možné optimalizovať sadu cvikov podľa toho ako robíte pokrok v polepšovaní sa. Samozrejme to stojí nejakú korunu a ja som sa už na druhú sériu cvikov nejako nedokopal, stále si vystačím s prvou. Ale aj tak to funguje k mojej spokojnosti keď si to občas zacvičím.
        Cviky sú to jednoduché a sú v podstate kombináciou strečingu, hatha yogy a posilňovacích cvikov. Hlavný prínos z toho, z môjho pohľadu je práve cielenosť týchto pohybov, keď trebárs robíte strečing tak skoro každý to robí podľa všeobecného postupu, ktorý je zameraný trebárs na rozťahanie partií, ktoré najviac trpia pri behu a to je dobré a správne, akurát nepracujeme (alebo zrovna nemusíme) tu s tými partiami s ktorými máme práve my problém. Tieto cvičenia sú urobené práve pre Vás a človekom, ktorý tomu rozumie (aspoň nakoľko môžem súdiť) a sú poskladané práve za účelom odstránenia vášho konkrétneho problému. Takže konkrétne riešenie pre konkrétny problém. Akurát treba mať disciplínu a vytrvalosť pri cvičení. Celé cvičenie (10 cvikov) mne obyčajne zaberie cca 50 minút, ale je možné ho rozdeliť na viac častí behom dňa. Dostal som súbor cvičení mailom s obrázkami a detailným popisom ako to ktoré cvičenie robiť a ako dlho. Takže ak to chce niekto skúsiť môžem len doporučiť.

    2.    Ortézy: Druhý spôsob ktorý som našiel a ktorému som verný, ide na vec z opačného konca ako Egoscue. Ak prvú metódu môžme nazvať „ Nauč svoje telo hýbať sa správne“ alebo sa tu snažíte zmeniť spôsob, ako sa vaše telo hýbe a naučiť ho to správne, tak druhý spôsob ktorý používam a dodnes som mu verný, je že vaše telo „prinútite“ aby sa správne hýbalo. To ste už vlastne tak trochu spravili, keď ste zistili aký typ nohy máte a či ste pronátor alebo... a podľa toho si kúpili topánky, ktoré vašu nohu vedú správnejším spôsobom( tým že jej dávajú zvýšenú oporu v momente keď sa hýbe zle a tým zmenšujú defekt v pohybe), akurát touto metódou to dotiahnete ďalej smerom k dokonalosti.
          No už ste asi pochopili že rozprávam o vložkách vyformovaných na mieru (ortézy) ktoré aspoň podľa môjho chápania za úlohu spojiť nohu a topánku v jeden celok, tak aby práve tá spojka korigovala defekty v pohybe nohy. Vložka je jednoducho vytvarovaná tak, že vedie nohu a dovolí jej hýbať sa len správne.
        Za ten čas čo behám som už videl mnoho druhov ortéz na behanie, hlavne v Amerike je ich mnoho druhov, čo doktor to vložka, dalo by sa s trochu nadsádzky povedať a sú vyrábané z rôznych materiálov (väčšinou teda relatívne tvrdé, skelet z plastu alebo karbónu väčšinou robený na mieru a zvyšok z mäkkého materiálu viac alebo menej dopracovaný na mieru) ale väčšinou s nimi práve pri ultrabehoch boli ich majitelia nespokojní a prestávali ich používať práve kvôli tomu že boli tak tvrdé a nepoddajné a neschopné sa prispôsobovať nohe, ktoré sa pri dlhších podujatiach mení dosť radikálne (nech už len rozmerovo).
        Ja som mal to šťastie, že som narazil na (už ani neviem ako, ale asi ma na ne upozornila skvelá brnenská ultrabežkyňa Lenka Švecová) vložky Formotics, ktoré sa formujú teplým vzduchom priamo na vašej nohe, tak že sa nahrejú a zmäknú a vaša noha sa do nich otlačí. Tým tiež zostáva do určitej miery flexibilná aj za studena a po celý čas životnosti s vami „žije“.
    Samotná vložka ale ešte nerieši problém biomechaniky, tým že v nej máte svoj obtlačok, tak získavate lepšie vedenie, menej pohybu nohy vo vložke (menšie riziko otlakov) ale hlavne väčšiu styčnú plochu vašej nohy s topánkou a tým s povrchom čo jednak zas trochu znižuje riziko otlakov, ale hlavne a v tom vidím ja najväčší prínos tejto jej vlastnosti, že väčšou  styčnou plochou vyžívate pružiace schopnosti topánky ďaleko lepšie a tiež ďaleko lepšie rozloží zaťaženie na celú plochu nohy. A nie je to malé percento, na stránke výrobcu, pokiaľ si dobre pamätám tvrdili, že styčná plocha nohy a rovného povrchu je v priemere 45% a obtlačok nohy vo vložke ju môže zvýšiť na 85%.
        Aby teda vložka riešila aj biomechanický problém, treba šikovného a dobrého doktora (pediatra), ktorý dokáže problém odsledovať a vložku dotvoriť tak, aby vám vaše defekty korigovala. Nestačí ju len nahriať a otlačiť na vašu nohu a hotovo. To mi tiež trvalo nejaký čas a dve vložky, kým som prišiel  na to kde je problém, keď problémy pretrvávali aj s ortézami. V Bratislave som náhodou našiel odrináciu Dr. Hostýna, kde bola reklama na Formotics a keďže som  potreboval nové vložky a do ordinácie v Brne, kam som chodil pred tým, mi bolo ďaleko, tak som to skúsil tam. No a jeho prístup k vložkám je vlastne to o čom tu píšem. Každé vložky sú originál, naladené práve na tú nohu na ktorú sú robené, doupravené tak, aby sa noha hýbala tak ako treba. Od vtedy som spokojný a behať bez vložiek mi už príde cudzie.
        Vložky mením každých cca 7-8tis km, dávam im zabrať a na 3100 míľovom behu ich používam stále a iba jedny,  takže záťaž, ktorou tam prechádzajú, je ďaleko za doporučením výrobcu. Ale videl som už vložky, ktoré mali 15 tis. km, v podstate pri normálnom použití končia tak, že sa prederavia predrením. Ja som ale nikdy ďalej ako 8 tis km na jedných nešiel, tak potiaľ siaha moja vlastná skúsenosť.

    Související články:
    Nohy si zaslúžia, aby sme ich hýčkali (05.06.2008)
    Topánky na behanie (15.04.2007)
    [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
    | Autor: Prānjal | Počet komentárov: 4 | Pridať komentár | podpor nás na vybrali.sme.sk podpor nás na vybrali.sme.sk| Informační e-mailVytlačiť článok
    Google

    Novinky
    08.11.2010: 100 km E.A.A. EUROPEAN CHAMPIONSHIP
    Muži:
    1. JONAS BUUD, SWE, 6:47:40
    2. OLEKSANDR HOLOVNYTSKYY, UKR, 6:51:03
    3. ANDRÉ COLLET, GER, 6:51:54

    7. DANIEL ORÁLEK, CZE, 6:58:26
    21. ONDREJ EVIN, SVK, 7:25:53
    27. PETER TICHY. SVK, 7:35:28
    34. MILAN ADAMEC, CZE, 7:49:20
    49. JAROSLAV BOHDAL, CZE, 8:14:53
    55. SLAVOMIR LINDVAI, SVK, 8:35:17
    61. RUDOLF LORENCIK, SVK, 8:55:11
    63. JAN BUJNAK, SVK, 9:23:34

    Ženy:
    1. ELLIE GREENWOOD, GBR, 7:29:05
    2. MONICA CARLIN, ITA, 7:30:50
    3. LIZZY HAWKER, GBR, 7:33:26

    30. ALENA ŽÁKOVSKÁ, CZE, 9:34:32
    32. MARTINA JUDA, CZE, 9:56:17
    33. VILMA PODMELOVÁ, CZE, 10:21:09

    28.09.2009: Spartathlon 2009
    Muži:
    1. Ryoichi Sekiya, JPN, 23:48:24
    2. Lars Christofferse, DAN, 24:31:45
    3. Jon Berge, NOR, 25:09:38

    10. Slavomír Lindvai, SVK, 27:16:10

    Ženy:
    1. Sumie Inagaki, JPN, 27:39:49
    2. Yoshido Matsuda, JPN, 31:16:12
    3. Lisa Bliss, USA, 32:23:26

    11.05.2009: Self-Transcendence 12+24 Stunden-Lauf Basel
    24-hodinový beh

    Muži:
    1. Kai Horschig, GER, 212,686km
    2. Ananda-Lahari Zuščín, SVK, 209,747km
    3. Victor Rodionov, LAT, 209,121km

    Ženy:
    1. Carmen Hilderbrand, GER, 207,390km
    2. Nicole Kresse, GER, 176,358km
    3. Ramona Thevenet-Smith, GBR, 166,224km

    12-hodinový beh

    Muži:
    1. Simon Schmid, SUI, 129,120km
    2. Udo Stossberger, GER, 127,512km
    3. Grigire Cilipic, MDA, 127,370km

    Ženy:
    1. Regina Berger-Schmitt, GER, 111,331km
    2. Caroline Girod, SUI, 98,300km
    3. Belinda Eckert, GER, 96,309km

    05.05.2009: IAU 24h World Challenge, Bergamo, Taliansko
    Muži:
    1. Henrik Olson, SWE, 257,042km
    2. Ralf Weis, GER, 244,492km
    3. Yuji Sakai, JPN, 242,713km

    29. Petr Dostálek, CZE, 213,466km
    34. Slavomír Lindvai, SVK, 208,898km
    39. Miroslav Osladil, CZE, 206,233km
    64. František Gállik, SVK, 183,951km
    74. Martin Huncovský, CZE, 177,319km
    137. Ján Bujňák, SVK, 52,161km

    Ženy:
    1. Anne-Cecile Fontaine, FRA, 243,644km
    2. Brigitte Bec, FRA, 234,977km
    3. Monica Casiraghi, ITA, 223,848km

    38. Martina Nemečková, CZE, 175,098km
    50. Pavnína Procházková, CZE, 154,900km
    56. Dagmar Hurková, CZE, 137,963km

    05.05.2009: Self-Transcendence Six and Ten Day Race, New York
    10-dňový beh

    Muži:
    1. Madhupran Schwerk, GER, 777 míľ
    2. Igor Mudryk, UKR, 712 míľ
    3. Yuri Trostenyuk, UKR, 629 míľ

    12. Chakradhara Čáslava, CZE, 501 míľ
    13. Rastislav Uličný, SVK, 495 míľ
    19. Padyatra Komák, SVK, 408 míľ

    Ženy:
    1. Kaneenika Janáková, SVK, 707 míľ (Slovenský rekord)
    2. Sarah Barnett, AUS, 684 míľ
    3. Jayasalini Abramovskikh, UKR, 619 míľ

    6. Ivana Nemcová, CZE, 559 míľ
    10. Sylva Stradalová, CZE, 525 míľ
    14. Zuzana Dócziová, SVK, 503 míľ

    6-dňový beh

    Muži:
    1. Darren Worts, USA, 420 míľ
    2. Vilodymyr Hlushchuk, UKR, 391 míľ
    3. Vlastimil Dvořáček, CZE, 375 míľ

    11. Ales Pliva, CZE, 293 míľ
    12. Michal Petříček, CZE, 285 míľ

    Ženy:
    1. Dipali Cunningham, AUS, 513 míľ (WR)
    2. Pam Reed, USA, 490 míľ
    3. Lenka Švecová, CZE, 372 míľ

    9. Sunanda Mináriková, CZE, 284 míľ

    05.05.2009: Podvihorlatský maratón 2009
    Muži:
    1. Ferenc Biri, HUN, 2:43:09
    2. Vladislav Lipovský, SVK, 2:44:46
    3. János Zabari, HUN, 2:45:24

    Ženy:
    1. Anna Balošáková, SVK, 3:35:26
    2. Zlatica Semanová, SVK, 3:40:23
    3. Erika Billá, SVK, 3:43:39

    16.04.2009: Athens Ultramarathon Festival 24h, 48h, 72h and 7 days
    7 dňový beh

    Muži:
    1. SICHEL WILLIAM, GBR, 805km
    2. LO WEI NING, TPE, 789,217km
    3. NOMIKOS NIKITAS, GRE, 771km

    Ženy:
    1. JANOSI ELVIRA, HUN, 436,156km

    72 hodinový beh

    Muži:

    1. BATZOGLOU VAGELIS, GRE, 415km
    2. KOROVESIS GEORGE, GRE, 304,305km
    3. PRIMUS THOMAS, AUT, 300km

    Ženy:

    1. HUANG SHU MIN, TPE, 407,507km

    48 hodinový beh

    Muži:
    1. KAZOURIS DIMITRIS, GRE, 300km
    2. JONES COLIN, GBR, 275km
    3. PAPACHARALABOUS NIKOS, GRE, 216km

    Ženy:
    1. GIANNAKOPOULOU DIMITRA, GRE, 201km
    2. VENITI MARIA, GRE, 134,72km

    24 hodinový beh

    Muži:
    1. GEORGIOPOULOS KONSTANTINOS, GRE, 211km
    2. NIKOLIS CHARALAMBOS, GRE, 207,228km
    3. MUSTALA ARI, FIN, 204,892km

    Ženy:
    1. BERCES EDIT, HUN, 201,237km
    2. CHIA LUH SIN, TPE, 193,52km
    3. AHLHOLM TUULA KRISTIINA, FIN, 185,462km

    07.04.2009: Marathon Des Sables 2009
    Muži:
    1. Mohamad Ahansal, MAR, 16:27:26
    2. Aziz El Akad, MAR, 16:31:40
    3. Salameh Al Aqra, JOR, 17:15:06

    234. Stanislav Kmec, SVK, 31:04:25

    Ženy:
    1. Touda Didi, MAR, 23:30:44
    2. Meghan Hicks, USA, 24:29:16
    3. Luz Perez Carbajo, ESP, 24:38:32

    47. Ivana Pilarova, CZE, 40:50:12

    29.03.2009: ČSOB Bratislava Marathon
    Muži:
    1. HAURYCHENKO Aliaksej, BLR, 2:21:40
    2. BARTKIEWICZ Krzysztof, POL, 2:31:38
    3. HOLEČKO Martin, SVK, 2:31:47

    Ženy:
    1. FÖLDINGNÉ NAGY Judit, HUN, 2:50:21
    2. PETNUCHOVÁ Ingrid, 2:51:05
    3. MARTINCOVÁ Ivana, 2:54:17

    23.03.2009: Furčianský maratón
    Muži:
    1. Slavomír Lidvai, SVK, 2:53:25
    2. Ondrej Evin, SVK, 2:55:12
    3. Rudolf Lorenčík, SVK, 2:56:50

    Ženy:
    1. Zlatka Semanová, SVK, 3:55:08
    2. Eva Hatalová, SVK, 3:55:23
    3. Alžbeta Tiszová, SVK, 4:15:05
    Archív správ...

    Táto web stránka bola vytvorená prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
    Vaše pripomienky, podnety a námety zasielajte na náš mail ultrabeh - ZAVINÁČ - ultrabeh.sk .